آزمون YDS

آزمون YDS طبق مقررات وزارت آموزش عالی کشور ترکیه توسط مرکز سنجش و جابجایی دانشجوی ترکیه برگزار می‌شود. آزمون YDS در خصوص زبان های انگليسی به ويژه مقاطع ليسانس به فوق ليسانس و فوق ليسانس به دكتری مخصوص افراد ترکیه ای زبان می باشد.

در مقاطع ليسانس به فوق ليسانس، بعضی از دانشگاههای تركيه كارنامه آزمون YDS برای رشته های مختلف اخذ می نمايند. اما در مقاطع فوق ليسانس به دكتری برای تمامی دانشگاه‌های معتبر تركيه، كارنامه آزمون YDS جهت ادامه تحصيل در تركيه الزامیست. آزمون YDS جایگزین آزمونهای KPDS و ÜDS می‌باشد.

اين آزمون به زبان انگليسی، در فصول بهار و پاييز برگزار می‌شود. مدرک زبان انگليسی براي مقطع دکتری و تخصص، اجباری است.

آزمون YDS شامل 80 سؤال انگليسی که مبتنی بر گرامر زبان انگليسی و لغات عمومی و خواندن در سطح عمومی می‌باشد و آزمون به‌ صورت تستی 5 گزينه اي است که نسبت به آزمون TOEFL و آزمون IELTS ساده تر می باشد.

آزمون YDS ترکیه برای چه اهدافی برگزار می‌شود؟

هدف آزمون YDS ترکیه سنجش کارمندان و افرادی است که در ترکیه قصد ادامه تحصیل دارند و ادامه فعالیت افراد بسته به نشان دادن سطح زبان انگلیسی‌شان می‌باشد.

آزمون YDS ترکیه هر شش ماه یک‌بار برگزار می‌شود و می‌تواند به‌ صورت آنلاین نیز برگزار شود. معادل این آزمون در ایران، می‌توان به TOLIMO اشاره کرد. این آزمون شامل ۸۰ سؤال چندگزینه‌ای می‌باشد که باید در زمان ۱۸۰ دقیقه پاسخ داده شود.

سؤال‌ها به‌ صورت کلمات انگلیسی می‌باشد که شامل گرامر، کامل کردن جمله و ترجمه انگلیسی به ترکی می‌شود.

مشکل این آزمون که توسط کارشناسان بسیار نقد شده است تنها سنجش مهارت Reading می‌باشد و مهارت‌های دیگر Speaking, Listening, Writing حذف شده‌اند.

معمولاً تمامی دانشگاه‌ها ارزش بیشتری برای آزمون آیلتس و تافل قائل‌اند و به همین دلیل آزمون YDS ترکیه هرساله میزان کمتری متقاضی دارد. این آزمون به‌صورت کاغذی و به‌ صورت الکترونیکی برگزار می‌شود که به ترتیب YDS و E-YDS نام می‌گیرد.

YDS کاغذی فقط سالی دو مرتبه، بار اول در آوریل و آزمون بعدی نیز در سپتامبر که در مراکز خاصی برگزار می‌گردد. نتایج این آزمون 20 روز پس از برگزاری اعلام می‌شود. دوستان ایرانی می‌توانند در دانشگاه شهر وان که فقط یک ساعت با مرز ایران (مرز رازی) فاصله دارد امتحان دهند.

EYDS هرماه ولی فقط در سه شهر ترکیه برگزار می‌شود. در مهلتی که معمولاً یک ماه قبل از آزمون است باید ثبت‌ نام را انجام دهید. نتایج آزمون نیز طی 12 ساعت پس از برگزاری آزمون اعلام می‌شود.

برای ثبت‌نام در این آزمون حتماً باید به نمایندگی‌های سازمان OSYM در ترکیه مراجعه کنید. برای اولین ثبت‌نام حضور شما اجباری است اما برای ثبت‌ نام‌های بعدی می‌توانید الکترونیکی و از ایران این کار را انجام دهید.

علت هم این است که در اولین ثبت‌ نام در نمایندگی OSYM از شما عکس می‌گیرند و برای شما یک پروفایل در سیستم درست می‌شود که حدوداً 5 سال اعتبار دارد.

البته فقط برای دانشجویانی که از مرز رازی وارد ترکیه می‌شوند. دوستانی که با مرز بازرگان راحت‌تر هستند می‌توانند به مرکز ایغدیر مراجعه نمایند. هر دو این مراکز فقط یک ساعت با مرز ایران فاصله‌دارند.

چرا YDS را امتحان بدهیم؟

اگر به آزمون تافل و یا آزمون آیلتس نمی‌رسید این آزمون بهترین گزینه برای شماست. حتی اعضای هیات علمی ترکیه نیز در این آزمون شرکت می‌کنند.