IELTS Reading Skill

ریدینگ دومین مهارتی است که در آزمون آیلتس مورد سنجش قرار می‌گیرد. این بخش سه یا چهار متن که از آسان به سخت پشت سرهم قرار می‌گیرند را شامل می‌شود که روی هم رفته بین ۲۱۵۰ تا ۲۷۵۰ واژه است.

تعداد کل سوال‌های بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک ۴۰ عدد می‌باشد که باید در ۶۰ دقیقه به آن پاسخ دهید.

متن ها از مجلات، جزوات، کتابها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند جنبه علمی دارند و حداقل یکی از سه متن نوشتاری استدلالی است و توانایی درک مطلب داوطلب را در برخورد با متون عمومی در زمینه های مختلف، مورد ارزشیابی قرار می دهد.

در بخش ریدینگ بر خلاف لیسینیگ زمان اضافه ای برای انتقال پاسخ سوالات به پاسخنامه داده نمی شود.

سؤال‌ها
در این بخش ۴۰ سؤال با انواع متفاوت وجود دارد. سؤال‌های این بخش به صورت چهار گزینه‌ای، شناسایی اطلاعات (صحیح، غلط، داده نشده است)، شناسایی دیدگاه و ادعاهای نویسنده (بله، خیر، داده نشده است)، تطبیق اطلاعات / عنوان / جزئیات / پایان جمله، کامل کردن جمله / خلاصه نویسی / یادداشت / جدول / نمودار جریانی، نام گذاری نمودار و پاسخ کوتاه به سؤال.

 

مهارت‌های مورد ارزیابی:
• درک اصل مطالب
• درک ایده اصلی
• درک جزئیات
• درک استنباط و معنای ضمنی
• تشخیص نگرش و هدف نویسنده
• توانایی دنبال کردن بحث

نمره‌دهی
هر جواب صحیح ۱ امتیاز از ۴۰ نمره دارد که نمره نهایی داوطلب به مقیاس گروهی از ۹ تبدیل می‌شود. در پایان نمره‌ها به صورت کامل و یا نیم گزارش داده می‌شوند.

نکات و تکنیکهای ضروری بخش ریدینگ آزمون آیلتس

 

1. مدیریت زمان برای آزمون ریدینگ آیلتس بسیار حائز اهمیت است. به دلیل عدم مدیریت زمان کثر زبان آموزان باکمبود زمان مواجه میشوند حتی نمیرسند سوالات بخش آخر را بخوانند، چه برسد به اینکه جوابش را پیدا کنند.

2. متنها را به ترتیب بخوانید و به سوالات به ترتیب جواب دهید. اگر چه passage ها به ترتیب سخت تر میشوند اما نمره درهمه آنها یکسان است، پس با شروع کردن با سوالات آسانتر شانس نمره خود رابالا ببرید.

3. نمره منفی در این آزمون وجود ندارد پس به تمام سوالات جواب دهید.

4. در این بخش باید به طور همزمان جوابها را وارد کنید. چرا که درست برخلاف لیسینیگ برای وارد کردن جوابها به پاسخ نامه وقت اضافی وجود ندارد.

5. به دیکته کلمات و گرامرآنها توجه داشته باشید، به خصوص در summary completion وsentence  completion

6. بعضی از سوالات به ترتیب متن نیستند، برای جلوگیری از اتلاف وقت اینگونه سوالات را شناسایی کرده و مراقب باشید.

7. اگر جواب سوالی را نمیدانید و اصلا در مورد جواب مطمئن نیستید وقت خود را تلف نکنید. دور سوال دایره بکشید و به سوالهای دیگر جواب دهید. اگر وقت داشتید در پایان به این سوالات جواب دهید.

8. همانند دیگر مهارتها یا اسکیل های آیلتس ،ریدینگ (Reading) هم به شدت به تقویت دایره ی لغت (Vocabulary) نیاز دارد. اگر دامنه واژگان شما گسترده تر و متنوع تر باشد وقت کمتری برای حدس زدن معنی کلمات صرف کرده، سرعت خواندنتان بیشتر میشود و در نتیجه به سوالات بیشتری پاسخ میدهید.

9. برای درک passage های ریدینگ به 3 مهارت اساسی نیاز داریم:

Skimming نگاهی اجمالی برای درک موضوع کلی passage

• Scanning پیدا کردن سریع یک کلمه یا اسم یا تاریخ با حرکت سریع چشم بر روی متن. به این شکل که فقط به دنبال همان کلمه موردنظر هستیم و کلمه ها و اطلاعات دیگر در passage حواس ما را پرت نمیکنند.

• Close reading در بعضی از انواع سوالات شما نیاز دارید تا چند جمله یا قسمتی از متن را دقیق بخوانید و معنای آنرا کامل بفهمید تا بتوانید سوال را جواب دهید.

10. در ابتدای آزمون شروع به خوندن متنتون نکنید در عوض فقط عنوان متن رو بخونید سپس به سراغ اولین سوال برید.

11. کلمات کلیدی موجود در سوالات رو زیرش خط بکشید سپس به دنبال این کلمات در متن بگردید. خیلی وقتا، به جای کلمات کلیدی مشخص شده در سوال، یک کلمه هم معنی (synonym) و یا یک عبارت هم معنی (paraphrase) رو در متن میبینید.

12. زیر کلمات کلیدی که در متن پیدا میکنید (خود کلمه کلیدی یا synonym یا paraphrase) خط بکشید.

( خط کشیدن زیر کلمات کلیدی باعث صرفه جویی شما در زمان میشه و همچنین تمرکز شما رو روی کلمات مهم و کلیدی بالا میبره).
وقتیکه کلمات کلیدی موجود در سوالات رو در متن رو پیدا کردید و زیرشون خط کشیدید، سپس اون قسمت از متن رو با دقت بالایی بخونید تا تمام جزئیات همون قسمت رو متوجه بشید.

⇐ تمرین مهارتهای زیر قبل از آزمون ضروری میباشند.

1. مراقب باشید کلماتی که نمیدانید شما را گیر نینداخته و تمام توجه را به خودشان جلب نکنند چرا که موجب اتلاف وقت خواهند شد و از اصل موضوع که جواب دادن به سوالات است دور میشوید.

2. برخی ازکلمات در متن و سوال یکی هستند که نباید گول آنهارا نخورید. این کلمه ها باعث میشوند تا فکر کنید قسمتی که جواب را در خود دارد همان قسمتی است که کلمات یکسانی با سوال دارند، اما 90 درصد مواقع اینگونه نیست و شما باید آن قسمت را باید به دقت بخوانید تا به جواب درست برسید.

معنای جملات در متن و سوال را با هم چک کنید نه کلمات یکسان را. ممکن است با وجود کلمات متفاوت در متن و سوال معنا یکسان بوده و همان پاسخ سوال باشد. کلمات کلیدی بیشتر برای پیدا کردن جایی از متن است که احتمالا جواب در آنجا پیدا میشود نه الزاما جواب درست.

3. ایده آل گرایی هیچ ارزشی در اینجا ندارد نباید سعی در درک تمام متن و مفهوم و کلمات داشته باشید. هدف فقط و فقط جواب درست دادن به سوالات است.

4. مهمترین عامل موفقیت در این بخش آزمون، خواندن و تمرین فراوان قبل از آزمون است. زیاد بخوانید، درباره موضوعات مختلف بخوانید، آنقدر بخوانید که سختی خواندن برای شما ازبین برود باید ترس شما از خواندن متن های طولانی و پشت هم بریزد. هر روز متنهای طولانی بخوانید.

5. ازصرف کردن وقت برروی خواندن passage دوری کنید سوالات را به دقت بخوانید و به دنبال جواب آنها باشید. با این روش میتوانید نمره خود را 2 تا 3 نمره بالا ببرید.

6. بعضی از زبان آموزان برای ریدینگ فقط تستهای آیلتس را یکی پس از دیگری زده و بعد از اینکه نمره جالبی نمیگیرند مایوس میشوند. به جای این کار قبل از تست زنی سوالات ریدینگ خود را حسابی آماده کنید. متن های طولانی و زیاد بخوانید، اسکیلهایی که در بالا گفته شد را تمرین کنید. تند خوانی و پیدا کردن کلمات کلیدی یا key word را تمرین کنید تا با تسلط کامل وارد مرحله تست زدن سوالات ریدینگ شوید. تنها و تنها تست زدن بدون تمرین مهارتهای ریدینگ هیچ نتیجه ای ندارد.

7. بایستی قبل از آزمون انواع سوالات ریدینگ را شناخته و روش پاسخ دهی به آنها را یاد بگیرید و تمرین کافی داشته باشید ولی به یاد داشته باشید که روشی را به کار ببرید که مناسب شماست.

مثلا روش skim کردن قبل از خواندن سوالات میتواند برای شاگردان سطح پیشرفته یا advanced راهگشا باشد، اما همین روش معمولا برای شاگردان سطوح پایینتر جواب نمیدهد و بهتر است اول سوالات را خوانده و در متن به دنبال پاسخ انها بگردند.

(چون هم وقت کم میاورند و هم چون به لغت یا Vocabulary مسلط نیستند ممکن است چیز زیادی از متن دستگیرشان نشود.(پس سعی کنید روشی را که برای شما جواب میدهد برای انواع سوالات پیدا کنید.)