PTE چیست؟

آزمون پی تی ای یا (Pearson Test of English (PTE یکی از آزمون های معتبر زبان انگلیسی در دنیا می باشد که همانند آزمون های آیلتس و تافل اعتبار جهانی دارد. این آزمون به دو صورت General و Academic توسط سازمان پیرسون Pearson که ناشر Longman نیز می باشد، برگزار می گردد که تنها آزمون آکادمیک پی تی ای مورد قبول اداره مهاجرت و دانشگاه های کشور استرالیا می باشد.

این آزمون شامل 20 تسک مختلف در قالب 4 مهارت اصلی اسپیکینگ، رایتینگ، ریدینگ و لیسنینگ می باشد و در مدت تقریبا 3 ساعت به صورت آنلاین در یکی از مراکز برگزاری مورد تایید سازمان پیرسون و با زمان استراحت 10 دقیقه ای در یک نوبت صورت می پذیرد.

این آزمون با توجه به مزایایی که نسبت به آزمون های IELTS و TOEFL دارد، در سال های اخیر مورد توجه علاقه مندان به مهاجرت و یا ادامه تحصیل به کشور استرالیا قرار گرفته است.

پی تی ای که امروزه به جایگزینی برای آیلتس تبدیل شده است،ساختار متفاوتی دارد. برای شرکت در آزمون PTE دانستن این تفاوتها بسیار مهم و نقش آفرین است.نتایج بدست آمده توسط افراد گوناگون در آزمون PTE حاکی از آن است که این آزمون از درجه سختی کمتری برخوردار است. این آزمون کامپیوتری میباشد و توسط کامپیوتر نیز تصحیح میشود.برخی ویژگی های آزمون PTE شامل موارد زیر میباشد:

 این آزمون هر 4 مهارت اصلی زبان را همانند آیلتس و تافل مورد ارزیابی قرار میدهد.

 تمامی مهارت های مورد ارزیابی در آزمون در یک روز برگزار میشوند.

 مشکلات حاکی از تصحیح و نمره دهی آزمون توسط اشخاص در این آزمون جایی ندارد.

 مدت زمان امتحان در حدود 3 ساعت میباشد.

 در آزمون PTE پاسخ های یک بخش میتواند در دیگر بخش ها نیز موثر باشد.

 این آزمون در حال حاضر در ایران برگزار نمیشود و بر ای شرکت در آن میبایست از طریق کشورهای دیگر اقدام نمایید.
 برگزاری و نمره دهی تمام تسک های امتحان توسط کامپیوتر که این موضوع موجب از میان برداشته شدن سلیقه انسانی در نمره دهی به مخاطبین شده است.
 یکپارچه بودن امتحان، به این معنی که معمولا در طول این آزمون دو مهارت به صورت همزمان توسط کامپیوتر سنجینده و نمره دهی می شود که این ویژگی امکان جبران به شرکت کنندگانی را می دهد که ممکن است در یک مهارت ضعف داشته و یا به هر دلیلی در طول امتحان در بخشی از آزمون ضعیف عمل کنند. به عنوان مثال، در تسک اول آزمون، شرکت کننده باید یک متن را در مدت زمان مشخصی در میکروفن بخواند تا صدای او ضبط شود. در این تسک دو مهارت اسپیکینگ و ریدینگ فرد به صورت همزمان سنجیده و نمره دهی میشوند. همچنین در مهارت رایتینگ امکان اخذ نمره برای مهارت ریدینگ وجود داشته و در قسمت های ریدینگ و لیسنینگ نیز امکان اخذ نمره برای مهارت های دیگر وجود دارد.
 مدت کوتاه اعلام نتیجه آزمون که طبق گفته رسمی خود سازمان پیرسون در مدت نهایتا 5 روز کاری صورت میپذیرد.

انواع آزمون PTE
آزمون پی تی ای هر هفته در 3 نوع برگزار می شود:
• آکادمیک (Academic PTE)
• عمومی (General PTE)
• کودکان و نوجوانان (Young Learners PTE)
هر کدام از آزمون ها برای مقاصد خاصی کارایی دارند و داوطلبان با توجه به نیاز خود انتخاب می کنند.در ادامه به کاربرد هریک از انواع آزمون پی‌تی‌ای میپردازیم:
آکادمیک (Academic PTE)
بخش اول: نوشتن و صحبت کردن است که 77 تا 93 دقیقه زمان دارد و شامل بخشهای معرفی شخصی، خواندن با صدای بلند، توصیف تصویر، تکرار جمله و خلاصه کردن متن (در حد یک جمله) است.
بخش دوم: خواندن است که 31 تا 40 دقیقه زمان دارد و سوالات این بخش چند گزینه‌ای، پر کردن جاهای خالی و چیدن پاراگراف است.
بخش سوم: شنیدن است که دارای سوالات چند گزینه‌ای، پر کردن جای خالی، مشخص کردن کلمات نادرست و خلاصه کردن یک بخش Listening است.
عمومی (General PTE)
بخش اول: نگارش است که مهارت های Listening , Reading, Comprehension Writing, را بررسی می کند
بخش دوم: صحبت کردن است که توسط یک بازرس ارزیابی می شوید.
کودکان و نوجوانان (Young Learners PTE)
این آزمون یکی از جذاب ترین آزمون های زبان برای کودکان و نوجوانان 6 تا 13 سال است و در چهار سطح بسیار جذاب طراحی شده است. آنها ماجراهای یک خانواده انگلیسی را در قالب سرگرمی تجربه می کنند که تنوع اتفاقات و شخصیت ها باعث لذت بردن کودکان از آزمون می شود. به جای تمرکز بر واژگان و توانایی بیان اصطلاحات کودکان روی توانایی آن ها در استفاده از زبان در موقعیت تاکید شده است.